Trnový princ si jde pro svůj trůn

14. září 2014 v 23:32 | Dave |  Knihy
Trny se mu zarývají do pokožky po celém těle, zmítá se v neuvěřitelných bolestech a krví mu začíná proudit zákeřný jed. Slyší poslední výkřiky svého bratra a matky. O pár měsíců později pozná bratrstvo banditů a společně s nimi se vydává na cestu nevyhnutelné pomsty. V té době je princi Jorgovi deset let.

Po neuvěřitelné náloži detektivek/thrillerů/hororů, které jsem za poslední půlrok přečetl, jsem se rozhodl projednou vrátit k fantasy. Trnový princ byla na první pohled jasná volba - pozitivní ohlasy, lákavá anotace, výborná obálka. Po dvou dnech čtení je nad slunce jasné, že princ Honorous Jorg Ankrath je tou nejtemnější, nejzlejší, nejvíce anti-hrdinským hrdinou, jakého jsem měl zatím tu čest spatřit.
(Stejně ho mám rád.)

Hlavní postava tak výborně odráží výsledný dojem z celé knihy. Když o tom tak přemýšlím, nenajdete tu postavu, o níž byste třeba jen na chvíli mohli říct, že má dobré úmysly. Po nějaké nejednoznačnosti charakteru tu prostě není ani stopa - všichni jsou zm*di. Je pak už jen na vás, jestli je vám to příjemné či ne, mně osobně se třeba tenhle styl hodně líbí.


Příběh je vyprávěn z pohledu Trnového prince, přičemž několik kapitol je věnováno událostem před čtyřmi roky - doby, kdy se Jorg teprve stával tím, kým je nyní a poprvé se setkal s bandity, kteří dosud stojí po jeho boku. Děj odsýpá, nikde nevázne. Mark Lawrence píše skvěle a jeho hlavní zbraní je černočerný humor.

Co však nedokážu pochopit, je koncept světa Trnového prince - úvodní mapa naznačuje jakousi spojitost s Normandií, dokonce i tvar zdejší krajiny vypadá velmi podobně. Také je tu zmíňen Ježíš, Panna Marie, antičtí filozofové a dokonce i Shakespeare. Přitom tu ale nechybí magie, duchové a nekromanti. Jedná se snad o nějaký pseudo-alternativní svět?*

Jinak ale můžu Trnového prince jen doporučit. Má všechno, co od takové knížky potřebuji: originálního (tentokrát opravdu extrémního) hlavního hrdinu, atmosférické pasáže, temnou magii, části, kde se dokážete zasmát. Až vyjde v ČR pokračování, čas si na něj určitě udělám.

*(Tak jsem se asi po dvou měsících dozvěděl, že je to post-apo, omlouvám se :D)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama