Zmizelá nebo zesnulá?

10. října 2014 v 20:19 | Dave |  Filmy
V roce 2011 se David Fincher ujmul adaptace kultovní severské detektivky Muži, kteří nenávidí ženy. Tehdy se rozhodně nedočkal jednotné reakce - fanoušci knihy se přikláněli k severské verzi filmu, neznalí knižní předlohy byli většinou spokojeni.

A tentokrát má v rukou další bestsellerový thriller, Gone Girl (Zmizelou, chcete-li) od americké autorky Gillian Flynnové. Očekávání rozhodně nebyla nízká, dokázal je Fincher splnit?
* * *

Nick a Amy jsou spolu sedm let, z toho pět let manželé. Už od začátku tušíme, že na jejich vztahu něco nehraje a postupně se toto tušení potvrzuje.
Právě na páté výročí svatby totiž Amy zmizí. Policie okamžitě zahájí intenzivní pátrání, ale zároveň si všímá Nickova velmi podezřelého chování. Postupně zavládne obecné mínění, že za Amyin únos je zodpovědný právě on, a to nejen u policie. Nick vše zatvrzele popírá, můžeme mu ale věřit?
Zdá se, že jediná stopa, které se můžeme držet, jsou záznamy z deníku Amy Elliot-Dunneové.


Ano, dokázal.

… přesně tak zní odpověď na původní otázku. Nic víc snad na začátek ani vědět nepotřebujete (ale stejně vám to řeknu). Zaručuji vám: z kina zklamaní odcházet nebudete.

Překvapení, to už možná ano. Člověk by na základě synopse čekal, že se mu dostane buď pořádného psychologického thrilleru typu Klub rváčů nebo dramatu, které by mělo být nudné, ale není - jako The Social Network. Pravda je taková, že Zmizelá balancuje mezi oběma, a přesto vlastně není ani jednomu vůbec podobná. Upřímně, nevědět, že to točil Fincher, nepoznal bych ho. Film totiž nevsází na drsnost a nekompromisnost - naopak, je čisťounký, uhlazený a, nutno přiznat, po všech stránkách naprosto precizní.

A teď už dost k tomu vousatému chlapíkovi, co stojí za kamerou. Speciální a snad ještě větší pozornost si totiž zaslouží geniální scénář Gillian Flynnové, který bez chybičky převádí všechno dobré z knížky na plátno a navíc přidává uhrančivé dialogy, výborně zvládnuté složité zvraty i vracení do minulosti. Postavy působí neuvěřitelně realisticky a nebudete problém jim sežrat jedinou repliku.

Což nás přivádí k hercům. Jména jako Ben Affleck nebo Neil Patrick Harris nevěstí pro kriminální drama nic moc hezkého, že? I já jsem se castingu opravdu bál. Ale víte co? Oni jsou dobří. Všichni jsou tam dobří. Dokonce si troufám tvrdit, že nikoho jiného bych si už teď v daných rolích nedokázal představit, nemluvě o Rosamund Pike, pro kterou snad lepší postava ani neexistuje. Koneckonců bych už opravdu na Oscary nadobro zenevřel, kdyby ona ani nikdo z dalších tvůrců nezískali jedinou sošku.

A tak mi zase jednou film připadá lepší než kniha. Dokonalý nářez, co se psychologie, napětí i rozuzlení týče.

90 %


P. S.: Údajné zprávy o "odlišném konci" jsou pouhé reklamní triky. Konec filmu se od konce knihy ve skutečnosti vůbec neliší.


P. P. S.: Ještě hudba. HUDBA!!! 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama