{Tématický článek} / 5 divných a nesmyslných filmů, které musíte okamžitě vidět

23. dubna 2015 v 18:41 | Jáchym Šidlák |  Tématické články
Malá kinematografická skupina, nebo vlastní žánr? Kořeny filmů s více než svérázným scénářem bychom mohli hledat u Andreje Tarkovského, Davida Lynche či Larse von Triera, dnes se už ale promítají do téměř všech představitelných útvarů, od komedie až po horor. A jestli máte rádi v hlavě chaos, nechte si poradit, které z nich jsou nejlepší.
Jako člověk, který si nade všechno na filmech cení hlavně promyšleného děje, logického chování postav a závěrečné nečekané pointy, bych se vlastně měl stydět, že tyto řádky píšu. Ale ne! Paradoxně mě zároveň dokáže nadchnout i snímek bez jakéhokoli opodstatnění děje, jehož hlavním motivem je prostě jen nemilosrdně rozkopat, poničit a začmárat všechny dílky puzzle, které si divák během filmu v duchu skládal. Vlastností, kterou na nich ale zbožňuji a zároveň proklínám, je to, že na ně prostě nikdy nezapomenu. Člověk si říká, jestli mají samotní tvůrci vůbec ponětí, o čem film je, jestli není zároveň vůči něčemu kritický nebo jestli se vám někdo třeba nepokouší dát nějakou tajnou zprávu. Vůbec nejlepší je, když si naplánujete nějakou poklidnou projekci před spaním a po závěrečných titulkách zjistíte, že se vám hlavou honí tolik různých teorií a nápadů, až je pro vás prostě nemožné jen zavřít oči a v míru usnout.
Pojďme se tedy podívat na ty nejhorší z nejhorších "pohádek na dobrou noc".

1. - Borgman


Borgman je zaslouženě hned na prvním místě, protože, abych řekl pravdu, je ze všech pěti ten úplně nejpodivnější. Děj se věnuje tomu vousatému chlapíkovi na plakátě, o kterém s jistotou víme jen, že se jmenuje Borgman a má opravdu neobvyklý život. Když se ocitá na prahu rodiny Van Schendelových a žádá jen o možnost vykoupat se, dostane od Richarda, hlavy rodiny, velmi zřejmou odpověď v podobě pořádné nakládačky. I tak se ale do domu nakonec vetře, a jak se zdá, o pouhou koupel mu nejde. Má totiž plán. Zvláštní a velmi zákeřný plán… co je jeho záměrem ale netušíme do poslední chvíle, a možná ani poté.

2. - The Last Will and Testament of Rosalind Leigh


Nemohl jsem si odpustit sem přiřadit i Rosalind Leigh, protože i přes jeho docela malé renomé, kratičkou stopáž a nevelký rozpočet je tohle jeden z mých nejoblíbenějších hororů. Vleče se pomalu a straší nenásilně, přesto je zdejší atmosféra neuvěřitelně hustá a má ten správný nádech nevysvětleného. Příběh nesestává z ničeho jiného než pouhého objevování domu zesnulé Rosalind Leigh, naprosto osamělé silně věřící ženy, která zanechala své bydlení jedinému synovi Leonovi. Bloudění velkým domem plným starožitností je čím dál víc zrádné, v Leonově mysli se vynořují vzpomínky z dětství a chodbami proplouvají temné zvířecí stíny. Ačkoliv se film dá vystihnout spíše slovem mysteriózní, závěrečná pointa vám neuvěřitelně zamotá hlavu.

3. - Enemy


Nepřítel (Enemy) je depresivně, surrealisticky a opět velmi pomalu vyprávěný příběh o muži, který při sledování filmu, jenž si nechal dopručit od přítele, narazí na svého dvojníka. Film zaujme jak obsazením (Jake Gyllenhaal, Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Sarah Gordon), tak dokonalou režií Denise Villeneuveho. A pokud budete mít po celou dobu stopáže z Nepřítele celkově dobrý pocit, jen si počkejte na finále. Přísahám, že jsem na krku na sekundu ucítil dech smrtky.

4. - Lost Highway


U Lost Highway nepřemýšlejte. Přemýšlejte po Lost Highway. Celý scénář je totiž jako jedna obří halucinace, a to sakra strhující, atmosférická, šílená a mrazivá halucinace, kterou možná ani nejde pochopit. A je to dokonalé.

5. - Melancholia


Melancholia je rozdělena na dvě naprosto rozdílné části - první z nich je komorní svatební drama, kde je hlavní postavou nešťastná nevěsta, tu druhou můžeme považovat za katastrofický film o konci světa. A i když obě mají stejné postavy a tvoří jeden celistvý příběh, cítíme, jak nás Lars von Trier vyloženě vybízí, abychom uvažovali, proč jsou pro sebe navzájem tak důležité a jestli jsou vůbec obě reálné (viz záhada 19. jamky). Melancholia se také může chlubit úchvatnou vizualizací, která je pro mě jednou z nejnádhernějších, co jsem kdy viděl.

Bonus:

Přidávám ještě dva krátkometrážáky, které by tu taktéž neměli chybět. Oba mají podobnou tématiku, ale každý z nich nadchne něčím jiným.

Doodlebug

Room 8

Zdroje plakátů:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucie Mészárosová Lucie Mészárosová | Web | 27. dubna 2015 v 13:41 | Reagovat

super článek :) touto cestou prosím o zhodnocení mého začínajícího blogu do komentáře pod některý z příspěvků na mém blogu :) Předem děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama