{Knižní recenze} / Krvavá sedmdesátá léta v Oslu

18. května 2015 v 14:10 | Jáchym Šidlák |  Knihy
Pro ukázkového dobráka od kosti někdy zkrátka není jednoduché být vrahem z povolání. Obyčejná zakázka se tak v mžiku oka může změnit v boj o holý život…

Nakladatelské údaje:

Překlad: Kateřina Krištůfková
Vydá: Kniha Zlín, 2015
Formát: Hardback, 151 stran
ISBN: 978-80-7473-319-2


"Dán několikrát zatočil vlasy, jedním krokem se odrazil, rozmáchl se paží podél těla jako hráč bowlingu a hlavu pustil. Plachtila vzhůru s vlasy rozevlátými, ale v příliš příkrém úhlu, takže zasáhla strop, odrazila se opět na schody a kutálela se zpátky k nám s křupáním, jako když lžičkou rozbíjíte skořápku vajíčka natvrdo.

"Musím jenom pořádně zamířit," zamumlal Dán, hlavu zas popadl, srovnal si nohy, pro lepší soustředění zavřel oči a přitom se několikrát zhluboka nadechl. Došlo mi, že psychicky je to teď se mnou na hraně, protože jsem se málem rozesmál. Pak Dán oči otevřel, udělal dva kroky vpřed a rozmáchl se. Uvolnil úchop. Čtyři a půl kila lidské lebky vykroužily pěkný oblouk k vrcholu schodiště, dopadly na podlahu a my jsme slyšeli, jak hlava poskakuje a kutálí se chodbou."

Nesbø jinak, než ho známe

Na začátek si přiznejme jedno: všichni potajmu toužíme, aby se v Krvi na sněhu ukrýval další Harry Hole. Ani se nepokoušejte říct, že ne! Harry je sice prozatím pryč, ale my ho chceme zpět, musíme ho mít. Krev na sněhu se však od série, kterou autor proslul, nemálo liší.

Úplně zaprvé se odehrává zhruba o třicet nebo čtyřicet let dříve, v době, kdy Oslo bylo snad ještě nevlídnější, než ho známe. Zadruhé, náš hlavní hrdina už není detektiv, ale rovnou profesionální zabiják - ačkoliv jeho povaha tomu vůbec neodpovídá. Zatřetí, na celý příběh se tentokrát díváme přímo z jeho pohledu. A začtvrté se rozsahem jedná spíše o novelu, než o plnohodnotnou knihu. Přečtete ji totiž bez problému za pár hodin, ale i když si autor několik nepředvídatelných zvratů nedokáže odpustit, raději si neslibujte žádný výjimečně originální, mnohovrstevný a pekelně zamotaný příběh.

Pokud získáte aspoň trochu nadhledu, budete se totiž především skvěle bavit. Krev na sněhu se nebere přehnaně vážně a nese se v tak trochu odlehčeném duchu - scény jako házení s lidskou hlavou či vražda pomocí záchodové štětky, samotný hlavní hrdina nebo jeho (skvěle zvládnutý) styl vyprávění to perfektně dokazují. Nájemný vrah Olav je daleko složitější postavou, než se na první pohled může zdát a slouží jako další důkaz, že Nesbø dokonale ovládá tvorbu hrdinů, jež si nelze neoblíbit.

Rychlá a úderná jízda

Nečekanou skutečností může pro čtenáře být, že zápletka se spíše než skandinávské krimi lehce podobá drsné americké škole. A protože na tak malém prostoru navíc snad ani není čas na oddech, děj plyne velmi rychle a tempo je téměř nepolevující.

Krev na sněhu však není jednou z těch knih, kterou budete číst celou noc, abyste se dozvěděli, jak to všechno skončí. Jedná se sice chytlavé dílko, které vám přinese pár příjemných chvil, ale ještě před půlnocí už budete bezděky koukat na poslední stránku a divit se, kam se ten příběh vlastně poděl. Neberte to nutně jako zápornou vlastnost, jen protentokrát nemějte přehnaná očekávání - zkrátka Nesbøho pusťte z hlavy, představte si úplně jiného spisovatele jménem Tom Johansen (pseudonym, pod nímž v Norsku kniha vyšla) a buďte rádi, že ji držíte v rukou.


Za recenzní e-book míří mé díky knihkupectví Neoluxor!
Krev na sněhu vyjde, můžete si ji objednat zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama